PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=7335}

Tratwa ratunkowa

Lifeboat
7,1 1 927
ocen
7,1 10 1 1927
6,7 3
oceny krytyków
Łódź ratunkowa
powrót do forum filmu Łódź ratunkowa

Ostatnio natknęłam się na artykuł, w którym pisano, że Steinbeck chciał, aby główną postacią w "Lifeboat" był Polak, który nienawidzi Niemców :) Reżyser i Swerling nie wyrazili na to zgody, co spotkało się z oburzeniem Steinbecka, który stwierdził, że zmiana narodowości głównej postaci postawi ten film w niejasnym świetle i straci wiele z jego sensu. Steinbeck chciał nawet wycofać się z tego projektu. Według jego założeń głównym bohaterem miał być Polak z okolic Chicago, przystojny, dobrze zbudowany facet, białe zęby i kręcone włosy. Miał to być Polak, który nawet na chwilę nie zapomniał, że jest Polakiem.
Napisał: - " Polacy nie lubią Niemców. Oczywiście teraz nikt ich nie lubi (czas powstania filmu), ale Polacy po prostu ich nienawidzą". Steinbeck uważał, że postać Sheinkowitza (trochę mało polskie nazwisko, ale pierwotnie wymyślone przez Steinbecka): - "da krótką przemowę o tym, co Niemcy zrobili Polakom, jak zabili wielu z nich, moved them around (nie do końca wiem w jakim sensie tutaj się John wypowiadał) i zrobili z nich niewolników. I prawdopodobnie Niemcy mogliby domyślić się, że Albert Sheinkowitz jest Polakiem, po wyglądzie".

Postać, którą Steinbeck chciał stworzyć określono tak: - Wiesz, że on jest Polakiem i że Polacy nie cierpią Niemców i Albert nie zrobi niczego innego niż to, co zrobiliby inny Polacy. Nawet jeśli myślisz, że Albert jest podłym draniem, to on zdobywa dziewczynę na koniec (w dokładniej wersji "he gets the girl in the end").
:D

Swerling zmienił postać Polaka na Kovaca i za tym samym był reżyser. Było to częścią systemu, który nazwałabym "Anty-polski Hollywood". W tamtym czasie przez 5 lat prawie żaden film zrobiony w Hollywood nie miał wzmianki o Polakach i nie zatrudniał Polaków. Było to spowodowane propagandą rosyjską.
Więcej o tym można poczytać w książce "Hollywood's War with Poland, 1939-1945" Biskupskiego.

Steinbeck sam bywał w Polsce kilkakrotnie podczas swoich podróży za żelazną kurtynę. Popijał polską wódkę i jak stwierdził: " The vodka was a "souvenir of Poland — people always bring me bottles at airports," :)

I jeszcze:
Discussing his trip through the Red bloc, during which he visited Czechoslovakia, Poland and the Soviet Union, Steinbeck said that things have opened up tremendously since his last visit.

- "There's a certain amount of freedom — of sorts — that you can feel nowadays. The Poles are particularly argumentative with the official line. But they've still got a long way to go," he said.


Taka ciekawostka, gdyby kogoś interesowało :)

Pozdrawiam

Martitta_4

Propaganda rosyjska ehhh... polityka mnie najbardzej denerwuje gdy ma wpływ na sztukę...Dziękuję za ciekawe informacje. Szkoda, że gł. bohater nie był Polakiem ale cóż...

ocenił(a) film na 6
Martitta_4

Potwierdzam. Bardzo dobra książka. Można się wiele dowiedzieć na temat wątków polskich w ówczesnym Hollywood. Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 7
ddamian19

Maritta_4 Dziękuje za tak cenną informacje. Właśnie zamówiłam Hollywood's War with Poland, 1939-1945" Biskupskiego.

ocenił(a) film na 6
olap_filmweb

Przyjemnej lektury!

ocenił(a) film na 7
Martitta_4

Wielkie dzięki za wspomnienie i zarekomendowanie książki, o której istnieniu nie miałam pojęcia.
Przed chwilą udało mi się ją znaleźć w necie ściągnąć pdfa (ku memu ogromnemu zaskoczeniu: bardzo szybko).
Na amazon prawie 60£, tymczasem w necie za free (legalnie!).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones